Marjovszky Tibor

Debreceni Református Hittudományi Egyetem

Publications: 3.5

Publications of Tibor Marjovszky

In ancient Israel, the lack of winter rains was not only seen as an economic crisis, but also as a warning from God. Whenever the rainy season passed without rainfall, the sages proclaimed a public fast. Part 2 of the Mishnaic tractate Tacanit treatise deals in detail with the rituals that the patriarch, the president of the tribunal, the clergy and the members of the congregation were required to perform. The external ceremonies, such as the sprinkling of ashes on the ark, included various blessings which pointed to the real purpose of fasting: to set the heart back on the right path. The days of fasting, therefore, provide an opportunity to fulfil the prerequisites for conversion: confession and repentance of sins. The chapter also mentions the days on which fasting is expressly forbidden and those who are exempt from fasting in the strict sense. Lastly, because it was a matter of the repentance of the community, the sages also took care to ensure that thus traders did not fall into the sin of greed, and tried to exclude any attempts of abuse in business.

Research articleReformátus Szemle 115.1 (2022)

Der Para-Traktat der Mischna erklärt unter dem Titel die „Die rote Kuh“ die Bestimmun­gen bezüglich 4 Mose 19. Nach einer kurzen Einleitung folgt die Übersetzung von drei Kapi­teln mit kurzen Sacherklärungen. Dies ist die erste ungarische Übersetzung des Textes.

Source editionReformátus Szemle 113.6 (2020)

Miután a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Bibliai Teológiai és Vallástörténeti tanszéke évek óta dédelgette a gondolatot, hogy magyar fordítást kellene készíteni a Misna traktátusairól, a közelmúltban ez a szándék kutatói tervvé érlelődött. A kutatói terv (MIQRA) a Debreceni Református Hittudományi Egyetem (DRHE) Bibliai Teológiai és Vallástörténeti tanszékének, valamint a Sárospataki Református Teológiai Akadémia (SRTA) Vallástörténeti Tanszéknek együttműködésével valósul meg, s a munkába bevonják a Kolozsvári Protestáns Teológiát is.

Református Szemle 101.2 (2008)

A száz évfolyam ószövetségi biblikus anyaga, a folyóirat egészéhez képest megdöbbentően kevés. Kérdéses, hogy ennek oka az-e, hogy eredetileg nem is ez volt a cél, vagy az ilyen témájú cikkek szerzői voltak kevesen.

SzaktanulmányReformátus Szemle 100.6 (2007)