Pálfi József

Partiumi Keresztény Egyetem

Publications: 3.5

Publications of József Pálfi

The Women’s Alliance of the Királyhágómellék Reformed Church District was established eighty five years ago, on 3 September 1931, 11 years after the formation of this Hungarian church body geographically covering the western part of today’s Romania. Besides providing a historic background with unique details, our study pays a tribute to the devotion and immense work of the Reformed women on behalf of the Church. The Women’s Alliance has played a most important missionary role within the Királyhágómellék Reformed Church District.

Research articleReformátus Szemle 109.4 (2016)

Our chronological study reflects on how the Reformed typography of Nagyvárad, being affiliated with the Reformed Church, enriched our catechism bibliography. In this respect, there were four remarkable periods in the printing history of Nagyvárad city. This paper deals with (1) the Hoffhalter era in the mid-16th century, (2) the period of Ábrahám Szenczi Kertész, between 1640 and 1660, (3) the first half of the 20th century, the Károly Béres era, and (4) the period since 1990.

Research articleReformátus Szemle 107.2 (2014)

Református Anyaszentegyházunk egyik szimbolikus könyve, a Heidelbergi Káté születésének 450. évfordulója alkalmából egy olyan kötet jelent meg, amely több, és eddig csak kéziratban fennmaradt kátét tett közkinccsé.

SzaktanulmányReformátus Szemle 106.6 (2013)

E tanulmány arról szól, hogy a Királyhágómelléki Református Egyházkerület hogyan alakult valójában a trianoni békeszerződés után.

Református Szemle 106.5 (2013)