Bagosi József

Nincs intézményi hovatartozási adat.

Publications: 2

Bagosi József kulturális antropológus (Berettyószéplak, 1959) az ELTE-n szerzett diplomát. Kutatási területe a Berettyó-völgy etnobotanikája, népi orvoslása; Dobrudzsa interetnikus kapcsolata, népgyógyászata, etnobotanikája; Erdélyből kitelepült zsidók; a kairói magyarabok és interetnikus kapcsolataik; kipcsak törökök; zsidó–magyar–román interetnikus kapcsolat, a Berettyószéplakról kitelepült zsidók identitástudata és vallása; lipovánok mindennapjai.

Publications of József Bagosi

This publication commemorates József Takács, Reformed minister and patron of the Reformed congregation in Berettyószéplak (Suplacu de Barcău). The author of the article collected the memoirs of the Reformed ministers who followed József Takács in his congregation, as well as archival materials, oral memoirs and photographs.

Research articleReformátus Szemle 112.3 (2019)

The author sums up the results of 30 years of exploration within all available ecclesiastical and archival documents. The author also collected data from the living traditions from ethnographic sources in the county. He illustrates his contentions with archive materials and newly made photos.

Research articleReformátus Szemle 112.2 (2019)