Papp Zsolt

Kézdimárkosfalvi Református Egyházközség

Publications: 6.5

Papp Zsolt református lelkipásztor a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Doktori Iskolájának doktorandusza, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben folytatott teológiai tanulmányokat (1991–1996). Előbb a Kézdimárkosfalvi Református Egyházközségben végzett lelkipásztori szolgálatot, 2002-től pedig a Kézdivásárhelyi Református Kollégiumban volt tanár. 2005 őszétől a New York-i Első Magyar Református Egyház választott lelkipásztoraként szolgált, 2010-től pedig ismét a Kézdivásárhelyi Református Kollégium vallástanára. Jelenleg a Kézdimárkosfalvi Református Egyházközség lelkipásztora.

Publications of Zsolt Papp

The correct definition of sin is one of the main goals of Niebuhr’s theology. According to Scripture, sin is basically rebellion against God, meanwhile in society the same act generates injustice. The petty worry is considered the foreshadow of sin. By speaking of the myth of failure, Niebuhr does not intend to integrate sin into history but to portrait its constant reality and temptation. He distinguishes the morality of the individual in fighting against sin, from the morality of the community. At the same time, Niebuhr argues that pride is the source of man’s rebellion against God. He discovers human pride in every area of life unveiling fear of the finiteness of life as its main cause.

Research articleReformátus Szemle 113.2 (2020)

As a theologian Niebuhr is best known for his “Christian Realism” which emphasized the persistent roots of evil in human life. In his works he stressed the egoism, the pride and hypocrisy of nations and classes. Later he saw these as ultimately the fruit of the insecurity and anxious defensiveness of humans in their finiteness. On the political field, his activities were influenced by his socialist-Christian convictions. Later he broke with the Socialist Party over its pacifist and non-interventionist attitude in foreign policy. He also constantly criticized the so-ciety dehumanized by the technological era.

Research articleReformátus Szemle 112.4 (2019)

Reinhold Niebuhr’s view about the ethics of Jesus is a classic presentation of the tension between the love ethic and the hard requirements of relative justice in the power conflicts of a sinful world. His theory could be a guide for Christians in our society today, tomorrow and for many years to come.

Research articleReformátus Szemle 107.4 (2014)

Reinhold Niebuhr tudományművelése összekapcsolta teológiáját a történelem és a filozófia mélyreható analízisével is. Írásainak interdiszciplináris jellege azt a célt szolgálta, hogy a történelem és társadalom területén megfogalmazott diagnózisai aláhúzzák az általa kidomborított bibliai felismeréseket.

Református Szemle 106.3 (2013)

Niebuhr sajátos építőköve a 20. század teológiájának. Önmagát nem tartotta olyan hivatásosnak, aki mintaszerűen tárná fel teológiai rendszerét. Munkái a megvilágosodás erjesztő erejével bírnak, de etikája nem illeszkedik a megszokott rendszeres teológiai ágba. Ez nála korántsem lázadás vagy következetlenség, hanem inkább lázas keresése azoknak a misztikus és mégis élő pontoknak, ahol Isten megváltoztatja a történelem folyamának irányát. Így a históriában is igyekezett felfedezni az élő Isten gondviselését.

Református Szemle 106.1 (2013)

Hitbeli gondolkodásunkat áthatja az a logikus következtetés, hogy Isten jelen van a történelemben, és ezt nem az emberi tervezés és alkotás szabadságának stratégiája irányítja, hanem elsősorban a Mindenható szuverén akarata. A történelem tehát Isten gondviselésének, áldásának és részleges ítéleteinek színtere. Viszont történelmi tisztánlátásunkat az a tény is nehezíti, hogy a legtöbbször képtelenek vagyunk szubjektív értékelés nélkül szemlélni az eseményeket. Reinhold Niebuhr annak tulajdonítja szubjektív értékelés veszélyét, hogy amikor a történelem eseményeit vizsgáljuk, az érzelem kerül az események virtuális központjába, az értelem pedig kiszorul egy külső körre.

Református Szemle 105.3 (2012)

Tagadhatatlan, hogy bár a modern információs eszközökkel kiépített üzleti társadalom nem tartja magát istentagadónak, mégis ott tátong kendőzött bűnei között a meddő kérdőjel, az individualizmus, amely érzékelhetően rombol. Természetesen ezt a megállapítást nem morális cinizmussal, hanem építő szándékkal, a rehabilitáló megoldáskeresések alázatával tesszük, hiszen a céljaink köré tömörített életünkkel, intimitás- keresésünkkel mi magunk is részei vagyunk az egyénieskedő irányzatnak. Reinhold Niebuhr1 okfejtése azt segít megérteni, hogy az egyéni életfelfogásnál csak a közösségi önzés (érdek) a hangsúlyosabb.

Református Szemle 105.2 (2012)

Reinhold Niebuhr gondolkodása és az a képessége, ahogy a társadalom problémáit és igazságtalanságait az Isten Kijelentése által adott erkölcsi normarendszer alapján feltárta, őt a 20. századi amerikai társadalom és az egyetemes gondolkodás egyik kiemelkedő értelmiségi személyiségévé tette. Nem csupán teológus, hanem szociáletikus, közéleti személyiség és magával ragadó szónok volt egyaránt. Teológiai gondolkodását hivatalosan a neo-ortodoxia körébe sorolják. Reinhold Niebuhr hatása a 20. századi amerikai társadalomban egyedülálló volt. Nem dolgozott ki tulajdonképpeni teológiai rendszert, de arra törekedett, hogy a társadalom nagy problémáira irányuló megoldásokat egyetlen alternatívaként leszűkítse az Istenről szóló tudomány színterére.

Református Szemle 103.6 (2010)